Szukaj:
 
 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
 
Strona główna Aktualności Historia Kultura Sport Śmigielska Kolej Wąskotorowa Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej
 
 
 
Informator
Komunikaty Rady
 
Kalendarz impez
 
Linki
 
Informacje praktyczne
 
 
Miasto i Gmina
Burmistrz o mieście
 
Położenie
 
Plan miasta
 
Plan gminy
 
Przewodnik po Gminie Śmigiel
 
 
Urząd Miejski
Władze
 
Rada Miejska
 
Jednostki organizacyjne
 
Jednostki pomocnicze
 
Kontakt
 
 
Galerie wiatraków
 
Zobacz galerie
 
Galeria Śmigla
 
Pokaż wszystkie zdjęcia
 
 
 
Kultura
Historia Centrum Kultury
 
Kurkowe Bractwo Strzeleckie
 
Towarzystwo Śpiewu "Harmonia"
 
Zespół Pieśni i Tańca "Żeńcy Wielkopolscy"
 
Jubileusz Śmigielskiego Towarzystwa Kulturalnego
 
Śmigielska Orkiestra Dęta
 
 
Historia Centrum Kultury

Centrum Kultury w Śmiglu, jako instytucję kultury utworzono na mocy uchwały nr V/33/90 Rady Miasta i Gminy Śmigiel z dnia 27 września 1990 roku w wyniku połączenia Miejsko – Gminnego Ośrodka Kultury w Śmiglu i Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Śmiglu.

W październiku 1990 roku ówczesny Zarząd Miasta i Gminy Śmigiel, któremu przewodniczył Jerzy Cieśla zorganizował zamknięty konkurs na dyrektora Centrum. Po jego rozstrzygnięciu uchwałą Zarządu na pierwszego dyrektora Centrum Kultury powołano Helenę Wróblewską – dyrektora Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Śmiglu.
Funkcję tę pełniła do kwietnia 1995 roku, to jest do jej przejścia na emeryturę.Od stycznia 1995 roku do końca grudnia 2000 roku dyrektorem był Hubert Zbierski znany i ceniony regionalista, powołany w drodze otwartego konkursu.
Obecnie od 5 stycznia 2001 roku do dziś funkcję dyrektora sprawuje Eugeniusz Kurasiński, wyłoniony w drodze konkursu i również powołany przez Zarząd Miasta i Gminy w Śmiglu, któremu przewodniczył ówczesny burmistrz – Jerzy Cieśla.
Do dnia 1 lipca 2001 r., w którym powołano Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji w Śmiglu, dyrektor Centrum zawierał umowy o pracę i umowy zlecenia nie tylko z pracownikami kultury, ale i również z instruktorami i trenerami pracującymi w sekcjach i klubach sportowych na terenie Gminy Śmigiel, którzy opłacani byli z funduszu Rady Sportu.
Od czasu powołania jednostki budżetowej, jaką jest OKFiR, sytuacja ta uległa diametralnej zmianie i wyraźnie rozgraniczono sprawy sportu i kultury.
Podstawowym źródłem finansowania Centrum Kultury była i jest dotacja budżetowa przyznawana przez Radę Miejską Śmigla.
Od maja 1991 roku Centrum jest wydawcą czasopisma lokalnego, którego tytuł brzmi „Witryna Śmigielska”. Do grudnia 2000 roku periodyk ten ukazywała się jako dwutygodnik, a od 2001 roku wydawany jest jako miesięcznik.
Zmienił się nie tylko redaktor naczelny, ale i sposób przygotowania czasopisma, druku, zmieniła się również jego treść i szata graficzna.
Od lutego 1996 roku działa przy Centrum Kultury kino „Centrum”, ale z uwagi na ponoszone straty finansowe zaprzestano regularnej działalności i od grudnia 2003 r. wprowadzono wyświetlanie okazjonalne głównie dla uczniów szkół gminnych i nie tylko. Dzięki temu kino ponownie przynosi zysk dla instytucji.
Dzięki uzyskanej dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej od 27 marca 2003 roku przy Centrum Kultury działa również Gminne Centrum Informacji, którego celem głównym jest pomoc ludziom bezrobotnym w znalezieniu pracy, założeniu własnej działalności gospodarczej, edukacja oraz pomoc mieszkańcom gminy w znajdowaniu różnych informacji poprzez internet. Świadczy ono również różne usługi dodatkowe na przykład w zakresie: kserowania, faksowania, laminowania, bindowania, skanowania i innych.Infocentrum organizuje również różnego typu kursy, warsztaty i szkolenia skierowane do szerokiego grona mieszkańców.
Tak zwany stary obiekt Centrum Kultury, który został zbudowany na początku XX wieku przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Śmiglu został poszerzony i rozbudowany o nową salę widowiskową z zapleczem, salę kinową i salki do zajęć. Nowy obiekt został oddany do użytku w grudniu 1992 roku.W ramach organizacji różnych imprez kulturalnych dla społeczeństwa w ostatnich latach zwiększono ich ilość i wzbogacono ofertę Centrum o takie imprezy jak Gminny i Regionalny Przegląd Widowisk Jasełkowych i Grup Kolędniczych, Regionalny Przegląd Piosenki „Muzol”, „Spotkania Zmotoryzowanych”, „W krainie baśni i bajek”, Przegląd Piosenki Religijnej i Kościelnej „Carmen Deo”.
Obecnie w Centrum Kultury siedzibę swoją znalazły nowe organizacje, jednostki i stowarzyszenia. Należą do nich: Ośrodek Kultury Fizycznej i Rekreacji, Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży Niepełnosprawnej „Światło Nadziei”, Gminne Koło Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, Punkt Informacyjny dla Rolników. Cały czas poszerzana jest baza techniczna Centrum
i prowadzone są nieustanne wysiłki w celu ratowania korzeni polskiej kultury oraz zdobywania dodatkowych środków finansowych na działalność statutową Centrum.

Eugeniusz Kurasiński2008-05-27  powrót
 
 
Oświata
Szkoły samorządowe w gminie
 
Szkoły ponadgimnazjalne
 
Szkolne schronisko młodzieżowe
 
 
Inwestycje gminne
Planowane
 
Realizowane
 
Jednostka Realizująca Projekt
 
 
 
Gospodarka
Informacje ogólne
 
Baza firm
 
Oferta inwestycyjna
 
 
Turystyka
Agroturystyka
 
Zabytki
 
Baza noclegowa
 
Szlaki turystyczne
 
Portal turystyczny smigiel.travel
 
 
 wybierz pieska do adopcji
 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Urząd Miejski Śmigla
 wejście
 

Mapa ostrzeżeń meteorologicznych
 wejście
 
Portal Funduszy Europejskich
   wejście
 

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Śmiglu
 wejście
 
 
Informator Przedsiębiorcy
   wejście
 
Schronisko dla zwierząt
Przygarnij psa.
Międzygminne schronisko dla bezdomnych zwierząt.
   wejście
 
Pobierz przewodnik PDF
Przewodnik po budżecie gminy Śmigiel za 2012 rok
 pobierz
 
Pogoda
 
Subskrypcja
E-mail:
 
 
 
 
 
Urząd Miejski Śmigla, pl. Wojska Polskiego 6, 64-030 Śmigiel, tel. (0 65) 518-00-03, fax (0 65) 518-98-23, napisz do nas projektowanie stron www MKPOL.pl
 

Ta strona korzysta z plików cookies dla poprawnego funkcjonowania - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.