Do zabytków i miejsc wartych zobaczenia należą m.in.:
-
kompleks budynków dawnego browaru z 1894 roku
-
budynek poczty
-
stacji kolei wąskotorowej
-
kościół cmentarny pw. św. Wita z 1769 roku, odrestaurowany w 1908 roku, o konstrukcji szachulcowej wypełnionej cegłą i kamieniami polnymi (w ołtarzu głównym – późnogotycki tryptyk z 1506 roku, z lipowego drewna, polichromowany, we wczesnobarokowej obudowie z 1645 roku).
Zabytkowy ołtarz główny
Widok zewnętrzny kościoła
Ze względu na stosowaną w początkach XX wieku technikę produkcji gazu warto też zwiedzić obiekty gazowni.
Uwadze turystów polecamy liczne parki, pałace i budowle sakralne na terenie gminy, np. w Białczu Starym (była posiadłość Żółtowskich; zabudowania folwarczne z przełomu XIX i XX wieku, plebania z połowy XVIII wieku, najpiękniejszy w gminie kościół), Bronikowie (drewniany kościół z 1738 roku w otoczeniu starego drzewostanu, pałac adaptowany na szkołę),
Kościół w Bronikowie
Czaczu (była posiadłość Żółtowskich; zespół pałacowo-parkowy z przyległym folwarkiem, pałac o klasycznym położeniu z ćwierćkolistymi galeriami - siedziba szkoły podstawowej, gotycki w bryle kościół z wystrojem manierystycznym, karczma), Starej Przysiece Drugiej (dawna posiadłość Potworowskich i Kurnatowskich; późnobarokowy dwór z wystrojem rokokowym, w parku neogotycka kaplica grobowa, neobarokowa reprezentacyjna brama wjazdowa), Starym Bojanowie (neogotycki kościół poewangelicki, dwór z resztkami parku), Wonieściu (nad brzegiem jeziora stanowiącego retencyjny zbiornik zaporowy,
Pałac w Wonieściu
na Pojezierzu Krzywińskim; pałac w stylu eklektycznym, rozległy park krajobrazowy), Żegrowie (wspaniałe okazy kilkusetletnich dębów).
Zabytkowa wieża ciśnień w Śmiglu
Kaplica na cmentarzu poewangelickim
Zabytkowa kolej w Śmiglu która ma ponad 100 lat. Więcej informacji na temat kolejki w zakładce "Śmiglielska Kolej Dojazdowa"
Na zdjęciu zabytkowy wąskotorowy parowóz
|