Szukaj:
 
 

Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 
 
Strona główna Aktualności Historia Kultura Sport Śmigielska Kolej Wąskotorowa Kontakt Biuletyn Informacji Publicznej
 
 
 
Informator
Komunikaty Rady
 
Kalendarz impez
 
Linki
 
Informacje praktyczne
 
 
Miasto i Gmina
Burmistrz o mieście
 
Położenie
 
Plan miasta
 
Plan gminy
 
Przewodnik po Gminie Śmigiel
 
 
Urząd Miejski
Władze
 
Rada Miejska
 
Jednostki organizacyjne
 
Jednostki pomocnicze
 
Kontakt
 
 
Galerie wiatraków
 
Zobacz galerie
 
Galeria Śmigla
 
Pokaż wszystkie zdjęcia
 
 
 
Oferta inwestycyjna

 

Gmina Śmigiel położona jest w Województwie Wielkopolskim na trasie E-5 łączącej Poznań z Wrocławiem. Od stolicy Wielkopolski oddalona jest o 50 km. Usytuowanie oraz przychylność władz samorządowych daje duże szanse dla rozwoju strefy gospodarczej.
Ziemię Śmigielską zamieszkuje ponad 17 tysięcy mieszkańców, z czego prawie 7 tysięcy to mieszkańcy miasta. Stopa bezrobocia kształtuje się na poziomie 3%. Prosperuje tu prężnie kilkanaście większych podmiotów m.in. firma ALVO Grupa „Gastrometal” zajmująca się obróbką metali, „Hoffmann-Polen” – producent sprężyn, „Asadena” – producent mebli tapicerowanych, „SPA” – przetwórstwo spożywcze, „Sterna” - wytwarzanie artykułów z tworzyw sztucznych oraz ślusarstwo precyzyjne, „FKS” – producent okuć i klamek, czy „Urpol” – autoryzowana stacja obsługi ciągników rolniczych i kilkaset drobnych przedsiębiorców.
Gmina w ostatnich latach poczyniła wiele inwestycji, które znacznie rozbudowały i polepszyły istniejącą infrastrukturę, a tym samym stworzyły dogodne warunki dla inwestorów. W 2007 roku na rozbudowę samorząd wydał 6,5 mln. złotych z czego 17% stanowiła infrastruktura wodno-kanalizacyjna, a aż 57% infrastruktura drogowa.
Trwają przygotowania do skanalizowania całego miasta oraz ośmiu wsi z wykorzystaniem na ten cel środków unijnych. Niebawem również na obszarze gminy powstaną siłownie wiatrowe.
Wychodząc naprzeciw przedsiębiorcom tworzącym nowe miejsca pracy, w 2004 roku Rada Miejska Śmigla podjęła uchwałę przewidującą zwolnienia z podatków od nieruchomości. Zwolnienie przysługuje na okres 1 roku, jeżeli utworzono od 3 do 5 nowych miejsc pracy, 2 lata w przypadku od 6 do 10 miejsc pracy, 4 lata od 16 do 20 miejsc pracy i 5 lat powyżej 21 nowo utworzonych miejsc pracy.
Poza wytypowanym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gruntem w Przysiece Polskiej z przeznaczeniem pod zorganizowaną działalność gospodarczą, wiosną 2008 r. wytyczono na ten cel dwa kolejne obszary, które są własnością prywatną. Największy jest teren położony w obrębie wsi Koszanowo – jego powierzchnia wynosi 32 ha. Zlokalizowany jest w pobliżu planowanego węzła trasy ekspresowej S-5. Kolejny grunt - w Poladowie - o powierzchni 10 ha położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie drogi powiatowej i gminnej. W Przysiece Polskiej właścicielem gruntu jest gmina. Jego powierzchnia to 7,5 ha. W bliskim sąsiedztwie przebiega linia kolejowa Poznań-Wrocław.

Śmigiel szczyci się piękną historią. Jest miastem położonym na wzgórzach, na których niegdyś budowano wiatraki. Doskonale prosperowali młynarze, piekarze, włókiennicy i piwowarzy. Rzemiosło rozwijało się pomyślniej niż na innych obszarach. Dziś także możemy z dumą powiedzieć, że jest to Gmina rozwijająca się dynamicznie, która ma wiele do zaoferowania.2008-05-30  powrót
 
 
Oświata
Szkoły samorządowe w gminie
 
Szkoły ponadgimnazjalne
 
Szkolne schronisko młodzieżowe
 
 
Inwestycje gminne
Planowane
 
Realizowane
 
Jednostka Realizująca Projekt
 
 
 
Gospodarka
Informacje ogólne
 
Baza firm
 
Oferta inwestycyjna
 
 
Turystyka
Agroturystyka
 
Zabytki
 
Baza noclegowa
 
Szlaki turystyczne
 
Portal turystyczny smigiel.travel
 
 
 wybierz pieska do adopcji
 

Elektroniczna Skrzynka Podawcza

Urząd Miejski Śmigla
 wejście
 

Mapa ostrzeżeń meteorologicznych
 wejście
 
Portal Funduszy Europejskich
   wejście
 

Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Śmiglu
 wejście
 
 
Informator Przedsiębiorcy
   wejście
 
Schronisko dla zwierząt
Przygarnij psa.
Międzygminne schronisko dla bezdomnych zwierząt.
   wejście
 
Pobierz przewodnik PDF
Przewodnik po budżecie gminy Śmigiel za 2012 rok
 pobierz
 
Pogoda
 
Subskrypcja
E-mail:
 
 
 
 
 
Urząd Miejski Śmigla, pl. Wojska Polskiego 6, 64-030 Śmigiel, tel. (0 65) 518-00-03, fax (0 65) 518-98-23, napisz do nas projektowanie stron www MKPOL.pl
 

Ta strona korzysta z plików cookies dla poprawnego funkcjonowania - użytkownik może zmienić ustawienia przeglądarki internetowej jak opisano w polityce plików cookies.